Čo možno o dyhe neviete ....

2. apríla 2019


JAF HOLZ je tradičným dodávateľom stolárskych materiálov vrátane prírodných dýh. Výroba a predaj dýh je stabilným pilierom v obchodovaní našej spoločnosti, máme ju napokon aj vo svojom slogane "dosky-dyhy-rezivo".

Aby sme podporili dostupnosť a zaistili kvalitu tohto materiálu, rozhodlo vedenie spoločnosti v roku 2007 o veľkej investícii v podobe výstavby nového výrobného závodu v rumunskom Brašove, v mieste, ktoré oplýva prírodnými zdrojmi.

Čo možno o dyhe neviete je, že jej výroba siaha hlboko do ľudskej histórie. Už 3000 rokov pred naším letopočtom - teda v časoch výstavby egyptských pyramíd - sa pri ústí rieky Níl začala objavovať dyha vyrábaná remeselníkmi starého Egypta. Intarzie - skladané obrazce z dýh - tak môžeme nájsť už na výzdobe Tutanchamonového trónu!

Tak stará je teda myšlienka výroby dyhy.

Ako sa dajú drahé a často ťažko dostupné prírodné materiály využiť v maximálnej možnej miere.

Naozaj je tu veľký rozdiel, za normálnych okolnosti vyrobíte z jedného kmeňa jeden trám, prípadne 10 fošní určených na ďalšie opracovanie. Pri výrobe dýh, sa kmeň nakrája na tenké plátky a dokáže sa vyťažíť tak pokojne aj 1000 m2 plochy čisto prírodného dizajnu, z ktorého môžete vyrobiť vybavenie celého interiéru!

Vďaka rozvoju civilizácie, sťahovaniu národov, sa postupne dyha rozšírila cez staroveké Grécko a vyspelý Rím do stredu Európy - Francúzsko. Začiatkom 19. storočia sa potom objavujú prvé strojovo vyrábané dyhy, vďaka čomu sa jej využívanie masovo rozšírilo nielen v architektúre, ale aj ako dizajnový prvok v interiéroch vozidiel, železničných vagónov či námorných plavidiel. Nenahraditeľnou sa tak dyha stala nielen v nábytkárskom priemysle, ale aj napríklad pri výrobe hudobných nástrojov.

Kto sa domnieva, že je dyha len akousi lacnejšou náhradou masívneho dreva, veľmi sa mýli! Je skutočne tisícročiami prevereným materiálom, ktorý dokáže maximálne a šetrne využiť prírodné zdroje a ich vlastnosti vrátane tých dizajnových.

Zamerali sme sa práve na dizajn a všetku našu produkciu máme vo vysokej kvalite naskenovanú a sprístupnenú všetkým na našom Veneer Worldu.

Každú drevinu - jednotlivý kmeň - zväzok, ktorý fyzicky existuje a je uskladnený na našom centrálnom sklade v rakúskom Salzburgu, si tak môžete v detaile obojstranne prezrieť z pohodlia vášho domova!

Týmto za JAF HOLZ zdravím všetky obdivovateľov prírodných krás, len dýhovaný interiér dokáže na prvý dojem vytvoriť domov, či príjemné pracovné prostredie.

Bc. Martin Mudra

Produkt manager nákupu a predaja dýh, JAF HOLZ spol. s r.o.