Dyha je trefou "do žltého"

4. augusta 2020Odvetvím, ktoré sa nezaobíde bez dyhy ako základného "stavebného kameňa", je výroba športových potrieb. Dyha je tu používaná pre technické a pre konštrukčné účely a býva aj súčasťou dizajnu daného výrobku. Hlavne vďaka fyzikálnym a mechanickým vlastnostiam krájaných dýh sú tieto často nepostrádateľné pri konštrukcii výrobku.

Práve preto sa na nás obracajú drobní výrobcovia drevených skejtbordov, či lyží, u ktorých je krájaná dyha lepená do vrstiev základom pre výrobu a často aj dizajnovým prvkom v hornej vrstve a vyberá sa hlavne z exotických druhov drevín.

V portfóliu zákazníkov máme ale aj väčšie - priemyselné firmy zaoberajúce sa výrobou lukov, hokejok či potrieb pre zimné radovánky - saní atď.

Veľmi zaujímavá je práve výroba lukov, väčšinou pre závodné účely. Konečný výrobok je malé umelecké dielo! Z drahých drevín v podobe masívu sa tvarujú krásne rukoväte, konštrukčnú stránku ale tvorí predovšetkým krájaná silná dyha jaseňa prekladaná laminátovou tkaninou. Konečný dizajn potom ukončujú tenké dyhy zo vzácnych drevín ako je oliva,  zaujímavý bambus, ale na povrchu sa vyníma aj bežná dyha z jelše. Finálny výrobok je tak nielen vysoko funkčný, ale súčasne aj krásny!


Bc. Martin Mudra
Produkt manager nákupu a predaja dýh firmy JAF HOLZ