JAFu vial priaznivý vietor

26. septembra 2019


Pred štartom jachtárskej sezóny potrebovala plachetnica lodnje triedy Flying Dutchman novú vrchnú palubu. K jej renováciu poslúžila preglejka Okoume z ostravskej pobočky JAF HOLZ, na ktorú bola umiestnená vrstva karbónu pre celkové spevnenie a tiež prispela k efektu, kedy loď pôsobí profesionálne a až nebezpečne rýchlo.

Tento "malý zázrak" sa po celkovej renovácii zúčastnil Majstrovstvá republiky vodných skautov v jachtingu SKARE 2019 na Sliezskej Harta, kde obsadil ako inak než prvé miesta.

V rozjazdoch nemala konkurenciu, veď sa jedná o závodnú loď s celkovou plochou plachiet 18,5 m2 a spinakrom až 21 m2. V diaľkovej plavbe chvíľu strácala, ale na zadnom vetri svoju stratu veľmi rýchlo dohnala a opäť preťala cieľovú čiaru ako prvá. Kormidelník spoločne s druhým členom posádky tak stáli na stupňoch víťazov s loďou JAF hneď dvakrát.

Po zvyšok sezóny nájdeme plachetnicu JAF na Sliezskej Harte alebo neďaleko Ostravy na Hlučínskom štrkovisku, kde majú vodní skauti z prístavu Eskadra Ostrava svoju základňu.

Plachetnica lodnej triedy Flying Dutchman je jednou z pretekárskych lodí skautského prístavu Eskadra Ostrava, ktorý je súčasťou veľkej organizácie Junák - český skaut, z. S.

Junák - český skaut, z. S. Je neziskovou organizáciou združujúcou deti, mládež a dospelých. V oddieloch sa stretávajú deti a mladí ľudia s rozdielnymi schopnosťami, rôznych národností alebo odlišného náboženského vyznania. Skauting je otvorený všetkým a každému ponúka príležitosť nadviazať nové priateľstvá.