Už ste niekedy POČULI dyhu?

9. júla 2019


Vážení zákazníci,

ako som sa už spomínal vo svojom prvom článku o histórii dýh, dyhy zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri výrobe hudobných nástrojov. V tomto odvetví sú často aj základným stavebným materiálom jednotlivých nástrojov, navyše im prepožičiavajú jedinečný dizajn a v neposlednom rade vďaka rezonančným schopnostiam rôznych drevín aj zvukové vlastnosti.

Môžeme tak obdivovať krásu prírodného vzhľadu dýh z dreva u gitár, kontrabasov, viol, či klavírov a pianín!

České hudobné nástrojárstvo má viac ako tristoročnú tradíciu a je známe vysokou kvalitou prevažne ručnej výroby. Z týchto základov sa koncom 19. a začiatkom 20. storočia vyprofilovali tradiční veľkí výrobcovia hudobných nástrojov známych po celom svete. Nejedná sa len o výrobu strunových - drevených nástrojov! Medzi značky, ktoré sú aj za hranicami Čiech veľmi dobre známe, patrí Amati, Petrof, Rieger-Kloss alebo Strunal Schönbach.

S výnimkou majstrovských nástrojov je pri výrobe tela klasickej gitary alebo kontrabasu používaná výhradne dyha. Len predná doska býva pri kvalitnejších nástrojov z masívneho cédra či smreku. Jednotlivé listy dýh rôznych hrúbok sa vrstvia do tvarovaných foriem, tieto polotovary potom tvoria základ napr. gitarového tela.

Využívajú sa dyhy z rôznych druhov rezonančných drevín. Kombináciou starostlivo vybraných dekoratívnych štruktúr rezonančných drevín možno dosiahnuť exkluzívnych vizuálnych výsledkov a naozaj bohatých zvukových možností.

Pre stavbu nástrojov sa ako technická dyha využívajú predovšetkým dreviny javor, smrek, jaseň, aningre, gabon alebo mahagón.

Pre vrchné vrstvy, ktoré utvárajú zároveň vzhľad nástroja, sa dajú využívať krásne kresby palisandra santos, či drevín s nepravidelným jadrom ako je orech, tineo - indická jabloň, jaseň alebo exotických drevín bubinga či zebrano.

Telo nástroja sa potom skompletizuje s krkom z masívneho dreva, hmatníkom z ebenového masívu alebo jeho náhrady a aj hlava gitary je často zdobená dyhou - napr. wenge.

Zaujímavosťou je aj tzv. výložka - teda ozdoba okolo ozvučného otvoru gitary, aj tá sa u drahších nástrojov skladá ručne z dyhových pásikov. To všetko so špičkovou povrchovou úpravou potom tvorí dokonalý výrobok.

Po nežnej revolúcii začali českí výrobcovia hudobných nástrojov čeliť zahraničnej, predovšetkým ázijské konkurencii, výroba poklesla a tým sa znížil aj dopyt po dyhách a rezonančnom dreve. Všetko navyše umocnil pokles výroby po kríze v rokoch 2007 a 2008, kedy prudko klesajúce tržby z vývozu donútili českých výrobcov hudobných nástrojov k prepúšťaniu značnej časti zamestnancov.

Vývoz  hudobných nástrojov z Čiech v posledných rokoch nepretržite klesá. Kým v roku 2000 podľa údajov Českého štatistického úradu hodnota exportu tohto tovaru predstavovala 2,36 miliardy korún, v roku 2008 podniky vyviezli hudobné nástroje a ich časti za zhruba jednu miliardu korún. Naopak dovoz hudobných nástrojov je stabilný.

Ide pritom o jedinečnú a tradičnú výrobu. Odvetvie, ktoré našu krajinu zviditeľnilo v mnohých kútoch sveta, predovšetkým toho hudobného.

Pevne dúfam, že sa tento trend zastaví a aj naďalej budeme mať možnosť obdivovať krásu prírodného materiálu v podobe dýh nielen na hudobných nástrojoch tradičných českých výrobcov!

 

Bc. martin Mudra

Produkt manager nákupu a predaja dýh firmy JAF HOLZ spol. s r.o.